Cilvēka psihes un ķermeņa uzbūve
- Iluta Repule
- Nov 8, 2015
- 5 min read
Mēs visi esam ģēniji. Bet ja jūs vērtēsiet zivtiņu pēc viņas spējām uzrāpties kokā, tad viņa nodzīvos visu dzīvi domājot, ka ir muļķe ‘’ ( A.Einšteins )
Cilvēks dzīvo un nesaprot, kāpēc viss notiek pretēji viņa gribai. Viss notiek viņam pašam nezinot kas un kā? Viņā ir kaut kas tāds, kas pavēl rīkoties un domāt. Tātad viņš nepavisam neapzinās sevi. Ja viņš sevi neapzinās, viņš guļ. Bet viņš neko nezina par miegu. Mēs visi rīkojamies atkarībā no savām iedzimtajām psihiskajām īpatnībām. Tāpat kā visam apkārt dabā ir savas īpatnības, tāpat arī mums cilvēkiem, katram ir savas īpatnības, kuras nevar pārtaisīt.
Kāpēc tā sanāk? Mēs taču redzam, ka mums apkārt dzīvo dažādi cilvēki – dažādi pēc rakstura, pēc prāta uzbūves, pēc uzvedības. Kādam ir zelta rokas, kādam ir izteikta muzikālā dzirde. Kāds ir aktīvs un patīk būt sabiedrībā, kāds ir mājas sēdētajs un klusētājs. Visi pilnīgi dažādi.
Un izrādās, ka tā nav nekāda nejaušība. Cilvēki piedzimst dažādi, lai izpildītu dažādus uzdevumus. Tāpēc mēs domājam atšķirīgi, uzvedamies dažādies un uz pasauli skatāmies katrs savādāk. Mums ir dažādi mērķi un dažādas dzīvēs vērtības. Un iedomājieties - tas ir pat pilnīgi normāli. Tas pat ir nepieciešami!
Piemēram, zvēri no ārienes izskatās dažādi, bet iekšēji visiem ir vienādas vēlmes – ēst, dzert, gulēt un elpot. Mēs cilvēki ārēji izskatāmies vienādi, bet iekšēji mēs visi esam dažādi, mums katram ir savas vēlmes un dzīves vērtības. Katram ir savs iekšējais saturs. Un tāpēc, ka tas viss ir iekšēji, tāpēc arī mums ir grūtāk šo atšķirību apzināties/redzēt.
Tāpēc visi viedie ir teikuši: ''Vienīgais cilvēka uzdevums ir iepazīt pašam sevi, jo tad, kad viņš iepazīst pats sevi, viņš iemīl arī otru cilvēku, caur sevi.''
Viens cilvēks nevar visu zināt un visu prast. Tāpēc mēs dzīvojam sabiedrībā , kur mēs izmantojam viens otra augļus. Katrs kaut ko atdot un kaut ko saņem par to pretim. Tikai apvienojoties un kopā strādājot, mums ir viss, kas ir nepieciešams dzīvei. Kāds apmāca bērnus, kāds projektē uzdevumus, kāds vada valsti...
Sistemātiskā vektoru psiholoģija apraksta ar kādām psihes īpatnībām un rakstura īpašībām cilvēks ir piedzimis. Šīs īpašības nevar izmainīt vai arī iegūt kādas citas. Tās var tikai attīstīt vai apspiest. Viss ir atkarīgs no vides, kurā cilvēks ir audzis.
Vektors - ir cilvēka uzvedības funkcionālais modelis, kurš nosaka cilvēka dzīves scenāriju, seksualitāti,domāšanas veidu. Ar vektora īpašībām var apskaidrot apziņu, zemapziņu un neapzināto.
Vēlme - tas ir visa pamats, kas arī sastāda mūsu personību. Tā arī ir mūsu zemapziņa. Katrs mūsu ‘’Es’’ – tā ir vēlmju kopa zemapziņā, kuras realizējot (attīstot), mēs iegūstam labsajūtu. Šī vēlmju kopa sastāda mūsu ikviena dzīves lomu, kas ir ielikta mūsu neapzinātajā, lai mēs izpildītu savu ielikto funkciju. Mūsos šīs vēlmes ir ieliktas un nodrošinātas ar visiem instrumentiem, bet tās nav nodrošinātas, ka tiks piepildītas. Lai tās piepildītu ir nepieciešams pamatīgs darbs ar sevi. Pirmais, kurš palīdz mums tās attīstīt un piepildīt, ir mūsu vecāki un apkārtējā vide.
Cilvēka psihe vairs nav nekāds noslēpums un sistēmiskā vektoru psihoanalīze pierāda to. Ar šo zināšanu palīdzību cilvēks var paskatīties uz dzīvi no pilnīgi visām pusēm. Paskatīties uz savu dzīvi no putna lidojuma. Ar šo zināšanu palīdzību cilvēks var iepazīst sevi un cilvēkus sev apkārt. Šīs zināšanas ir unikālas un tās iegūtie rezultāti ir noturīgi. Jūsu domāšana izmainās uz visiem laikiem. Jums vairs nebūs jātērē laiks, mēģinot pārmainīt otru cilvēku, jums vairs nebūs jādzīvo gadiem smagos aizvainojuma stāvokļos, jums vairs nevajadzēs piespiest sevi kādam piedot vai kaut ko aizmirst. Jūs iegūsiet zināšanas, kuras jums paskaidros, kāpēc jūsu dzīve ir tieši tāda.
Šeit ir cilvēku vārdi, kuru darbība kaut kādā mērā ietekmēja SVP attīstību :Zigmunds Freids ar savu darbu ‘’Raksturs un anālā erotika’’(http://lib.aldebaran.ru/author/freid_zig…), psiholoģijas profesors Vladimirs Ganzens, akadēmiķis Viktors Tolkačevs - 8 vektoru teorijas autors, sistēmiskās vektoru psihoanalīzes radītājs.

Sistēmiskās Vektoru Psiholoģijas galvenā ideja ir tāda, ka cilvēks nav atsevišķa būtne, bet grupas suga. Kā piemēram skudras, bet daudz, daudz sarežģītāk. Dabā visi dzīvo grupās. Putni lido grupās, zvēri dzīvo grupās un arī mēs civlēki dzīvojam grupās - ciematos, apgabalos, pilsētās, ģimenēs, darba kolektīvos. Katrs cilvēks ir piedzimis ar noteiktu domāšanas veidu un noteiktām psihiskajām vēlmēm.
Lai mēs varētu viens ar otru sadarboties, ir nepieciešams izprast gan sevi, gan otru cilvēku un šīs zināšanas, kā ir uzbūvēts cilvēks, mums sniedz SVP.
Lai varētu strādāt un attīstīties, katra sistēmā ir noteikti elementi, katram elementam sava funkcija. Kopā ir 8 elementi, kuri parādījās caur šīm četrām kategorijām, ar kurām var aprakstīt jebkuru izpausmi pasaulē.
TELPA, LAIKS, ENERĢIJA, INFORMĀCIJA.
8 elementi sanāk sadalot šīs lietas uz iekšējo un ārējo
TELPA Matērija - Forma
LAIKS Pagātne - Nākotne
ENERĢIJA Aranzēšanās - Apvienošanās
INFORMĀCIJA Kopējā - Privātā

Vektors šajā gadījumā nav matemātiskais termins, bet termins, kurš nosaka vēlmes virzienu, varētu teikt fiziskajā pasaulē vektors ir psihe, (kā mēs domājam un rīkojamies), vēlme ir projekcija uz ķermenī. Un tas ir loģiski, ja cilvēks piemēram piedzimis ar funkciju mākslinieks (kaut šīs jau ir funkciju kopums), tad viņa acīm jābūt atbilstošām, tātad tas ir jūtīgākas pret dažādām detaļām, krāsām nekā cilvēkam, kuram funkcija ir ''pagātne''. Daži saka tā - no sākuma tiek apmierināti dzīvnieciskā līmeņa vēlmes, pēc tam cilvēciskā. Maslova vēlēšanu piramīda parāda apmēram to procesu, bet ir neprecīza, tāpēc ka neievēro, kā cilvēku pamatvēlēšanas atkarība no funkcijas ir dažādas.
Visas noslieces (alkoholisms, pedofīlisms, homoseksuālisms, prostitūcija, tieksme zagt, mazohisms, sadisms, lūzera scenārijs u.c ) ir tikai tāpēc, ka cilvēks nepilda savu funkciju kaut kāda iemesla dēl, bet vēlme spiež cilvēku kaut kāda veidā sevi apmierināt un tad tā vēlme nolaižas uz zemāko vēlēšanas līmeni - uz ķermeni.
Tā kā cilvēkam ar pagātnes psihotipu jūtīgākā zonā ir viss barības trakts, bet mēs zinām ar ko trakts beidzas, tad nerealizēta vēlme koncentrējas tieši tur. Tā daba nav domājusi, tas ir vienkārši sekas. Jo tuvāk sabiedrība būs tādam stāvoklim, kad katram cilvēkam ir visas iespējas realizēt savas dabas funkcijas, ja audzināšanas un izglītības sistēmas ņems vērā cilvēka dabas atšķirības, jo mazāk tādu noslieču būs. Īsāk sākot, jo tuvāk sabiedrības sistēma būs dabas sistēmai, jo mazāk nelaimīgu cilvēku. It kā sen zināma patiesība, bet maz kurš var pateikt kāda tad ir tā dabas sistēma. SVP piegājiens ir tieši par to - kādi elementi ir jebkura sistēmā, un pēc kādiem likumiem sistēma attīstās.

Funkcija ‘’Kopējais’’ – jaunu ideju veidošana
Erogēnā zona – Ausis
Vektors – Dzirdes vektors
Funkcija ‘’Privātā’’ – kultūras vērtības, morāle, ētika
Erogēnā zona – Acis
Vektors – Redzes vektors
Funkcija ‘’Apvienošanās’’ – vienotības sajūta
Erogēnā zona – Mute
Vektors – Orālais vektors
Funkcija ‘’Aranžēšanās’’ – izdzīvošana un kārtība
Erogēnā zona – deguns
Vektors – Ožas vektors
Funkcija ‘’Nākotne’’ – jaunu robežu iekarošana
Erogēnā zona – Uretrālais kanāls
Vektors – Uretrālais vektors
Funkcija ‘’Pagātne’’ – pieredzes uzkrāšana un nodošana nākamajām paaudzēm
Erogēnā zona – Anālā atvere
Vektors – Anālais vektors
Funkcija ‘’Forma’’ – organizēšana un ierobežošana
Vektors – Ādas vektors
Funkcija ‘’Matērija’’ – grupas ķermenis, tās kaulos
Erogēnā zona – Muskuļi
Vektors – Muskuļu vektors
Kā lai cilvēks pats uzzin kam viņs ir dzimis? Kā viņam saprast kādas viņam ir dotības un kāda uzdevuma izpildīšanai tās vislabāk der? Daba arī te mūs nepamet: cilvēkam ir iebūvēts savs kompass, kurš nekļūdīgi viņu vada pa dzīvi - un tās ir viņa vēlmes, mēs paši vēlamies darīt to, kam esam dzimuši.
Ja jums ir vēlme iepazīt sevi dziļāk, saprast savus tuvākos cilvēkus un to, kas jums ir apkārt, nāciet uz Sevis Apzināšanas Skolas kursu, kur ir atvēlētas piecas lekcijas par to, kā mes katrs esam uzbūvēti un kāds ir mūsu dzīves scenārijs.
Daudzi cilvēki neapzinās savus ieliktos dabas uzdevumus. Var visu dzīvi veltīt pildot ne savu uzdevumu , bet tos, kurus ir uzspiedusi sabiedrība. Tāda dzīve ir atņēmusi mums baudas sajūtu un cilvēks jau vairs nenes nekādu labumu sabiedrībai, tikai tāpēc, ka viņš dara ne to, kas vinam ir patiesība jadara. Tikai apzinoties un pildot to uzdevumu kuru jūsos ir ielikusi daba, jūs spēsiet veidot dzivi laimīgu un būt noderīgam citiem.
Pierakstīties transformējošajam kursam šeit http://www.sevisapzinasanaskola.com/#!macies-majas-/g6x9g
Comentários