Psihosomatika
- Iluta Repule
- Oct 27, 2015
- 2 min read
Priekšstats par to, kas ir slimība, pēdējā laikā ir strauji attīstījies.
1.Vecais priekšstats:
Kāds ārīgs ierosinātājs, piemēram, mikrobs, iekļūst organismā. Tā klātbūtne un attīstība noved pie slimības. Tāpēc var teikt:’’ Pneimonija ir pneimokoka izraisīta slimība’’ vai ‘’Tuberkuloze ir Koka baciļu izraisīta slimība’’.
Tas izskatās tā:
Mikrobs --------------------> Organisms + Mikrobs, kas attīstās – slimība.
2. Mūsdienu priekšstats:
Visiem cilvēkiem ir baciļi, bet visi nesaslimst. Tātad svarīgs ir ‘’vides’’ jautājums. Bacilis iekļūst organismā un uzbrūk tam ar toksīnu palīdzību. Ko dara organisms, kad tam uzbrūk? Tas, ko darītu cilvēks, - aizstāvas. Tas aizstāvas, lai saglabātu līdzsvaru, kuru apdraud baciļa klātbūtne.
a) Ja organisma un baciļu spēki ir vienādi, slimība norit klusām un cilvēks par notiekošo viņa organismā pat īpaši nenojauš.
b) Ja mikrobs ir spēcīgāks, organisms zaudē līdzsvaru. Tas sāk pretuzbrukumu: iestājas slimība. Un no tā var izdarīt secinājumus, ka slimība ir organisma aizstāvēšanās reakcija. Tas nav mikrobs, kas izraisa slimību, tas ir organisms, kurš iedarbina slimību, lai iznīcinātu mikrobus.
Tātad nav pareizi teikt, ka pneimonija ir pneimokoka izraisīta slimība, ir jāsaka:’’ Pneimonija ir organisma reakcija pneimokoku, kas apdraud organisma līdzsvaru.’’
Slimības cēloņi
Visvārīgākais ir atklāt slimības cēloni. Bet vai redzamais cēlonis vienmēr ir īstais cēlonis?
Pieņemsim, ka cilvēks iet pa ielu. Viņu notriec velosipēdists, un viņš salauž kāju. Kāds ir lūzuma cēlonis? Pirmajā acu uzmetienā:
1) velosipēdists
2) kritiens
3) izklaidība nelaimes gadījuma brīdī
Pieņemsim , ka cietušais saka:’’ Es mūžīgi esmu izklaidīgs.’’
Tad cēloņi kļūst šādi
1) velosipēdists
2) kritiens
3) pastāvīgs izklaidības stāvoklis
Tālāk. Atklāsies, ka viņš ir izklaidīgs , tāpēc ( piemēram), ka nemitīgi mokās ar nepatikšanām laulības dzīvē. Bet kāpēc tad viņš ir norūpējies par laulību? Pieņemsim, ka viņam bieži rodas strīdi ar sievu , ka tā ir frigida, ka viņu tirda aizdomas – sieva viņu nemīl: ka šī situācija pastiprina spēcīgo mazvērtības sajūtu : ka mazvērtības izjūta ir bērnībā radušās neirozes simptoms u.t.t
Tā nu mēs esam nonākuši ļoti tālu no tiešā cēloņa - velosipēda. Tagad pieņemsim, ka šis cilvēks vada ,mašīnu vai arī strādā par mehāniķi . Tas būs nelaimes gadījumiem predisponēts cilvēks. Ļoti daudzi speciālisti ir pētījuši nelaimes gadījumus , kas notikuši cietušā noslieces pēc uz tādiem gadījumiem. Tātad ir ticis konstatēts fakts: ļoti daudziem cilvēkiem ir nosliece uz nelaimes gadījumiem - vai nu kāda dzīves scenārija dēļ vai nemitīgu iekšējo konfliktu dēļ.

Minot tādus piemēru, es gribēju parādīt: cilvēks ir jāizmeklē no pilnīgi visiem viedokļiem un redzamo iemeslu nevajag katrreiz uzskatītu par īsto iemeslu.
Comments